În primele zile ale lunii octombrie din fiecare an, România se îmbracă în straie de sărbătoare și toate drumurile duc la Iași. Uniți în cuget și-n simțiri, credincioși de pretutindeni se adună la Catedrala Mitropoliei Moldovei și Bucovinei din Iași pentru Sărbătoarea Sfintei Parascheva. Niciun pelerin dornic să ajungă la eveniment nu rămâne neconsolat în gările din marile orașe, C.F.R. Călători a pus la dispoziție trenuri spre Iași, care circulă cu vagoane suplimentate, pentru evitarea supraaglomerării. Timp de o săptămână, zeci de mii de oameni se închină la racla cu moaștele sfintei și se roagă ba de sănătate, ba să alunge vremea rea, ba să aibă viața îmbelușugată. Și, cum nimic pe lumea asta nu se obține fără efort, evlavia românilor se măsoară în 6 kilometri distanță parcursă între 9 și 20 ore. Așadar, nu-i deloc de neglijat coada la care așteaptă pelerinii pentru a ajunge să se închine la racla sfintei așezată într-un baldachin împodobit cu flori amenajat în curtea Catedralei. Poate numai lunga așteptare a turiștilor din autovehiculele înșirate ca mărgelele pe Valea Prahovei, în drumul lor anevoios către stațiunile montane, mai poate fi comparată cu anduranța credincioșilor.
Consolați de casoleta cu sarmale și sticlele cu apă oferite de organizatorii evenimentului de la Iași, timpul trece altfel pentru participanții la acest maraton al răbdării. Acatistele și agheasma sunt la mare preț, dar nimic nu concurează cu suvenirurile sfințite de pe tarabele comercianților din jurul catedralei și batistele vândute chiar și pe sub mână cu care oamenii ating racla și celelalte obiecte de lângă aceasta, îndemnați de convingerea că iau la pachet puterea celor sfinte și o duc la ei acasă. Adaptați vremurilor, tot mai mulți credincioși sunt în pas cu tehnologia, imortalizează momentul, își fac selfie-uri cu moaștele, în timp ce alții împărtașesc emoția trăită în live-uri pe Tik Tok. Astfel, nimeni nu ratează momentul și toată lumea e conectată la marea sărbătoare, iar cei care nu-s prezenți la fața locului urmăresc evenimentul în mediul online și pot transmite aprecieri și comentarii.
Pelerini din toate zările, uniți-vă! Nici nu se va încheia bine evenimentul de la Iași și o nouă sărbătoare religioasă va bate la poarta credincioșilor, în perioada 21-27 octombrie. Cu mic, cu mare, oamenii vor lua din nou pelerina din cui și vor da mâna peste țară la pelerinajul prilejuit de Sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor. De data asta, ora exactă se va da la București, iar kilometrul zero al credinței se va muta aici. Mersul trenurilor se va adapta ca să aducă în București pelerini din toate colțurile țării, programul slujbelor va fi foarte bine stabilit, toată lumea va ști ce are de făcut și rugăciunile pentru sănătate, găsirea unui loc de muncă și venirea ploii se vor înălța spre cer.
Odată ce soarta românilor e în mâinile pelerinilor, economia românească e în creștere ușoară în trimestrul II al anului 2024, rata anuală a inflației a coborât în luna septembrie, facturile la energie se mențin mari și nici prețurile combustibililor nu se lasă cu una, cu două, țara se pregătește de alegerile prezidențiale și cele parlamentare, iar iarna poate veni liniștită.
